Jelentősen nő a papírgyártáshoz szükséges cellulóz ára, de a szállítás is globálisan akadozik – írja a Napi.hu. Peller Katalin, a Nyomda- és Papíripari Szövetség ügyvezető igazgatója elmondta:
Ha az elmúlt hónapok görbéit nézzük, elmondható, hogy a cellulóz áremelkedése szinte függőleges ívet ír le.
Emellett a konténerek ára a négyszeresére nőtt, és az energiaárak is a csúcson vannak. A környezettudatosság elterjedése is hozzájárul a hiányhoz, ugyanis egyre több terméket csomagolnak műanyag helyett papírba.
A papír napi áras lett, hasonlóan az építőiparban a cementhez. Az euróárfolyam és az energiaárak növekedése az iparban tervezhetetlen gazdasági környezetet hozhat létre
– tájékoztatta a lapot a Líra-csoport.
Ma már az sem ritka, hogy a gyártók kvótarendszert vezetnek be, és több helyen áttértek a számlázás helyett az azonnali fizetésre.
Néhány hónapon belül nem várható, hogy javulni fog a helyzet, rövid távon tehát biztosan növekedni fog a nyomdai termékek ára.
forrás"index.hu"
Partra sodródott, majd kisvártatva elpusztult egy rövidszárnyú gömbölyűfejű-delfin Thaiföldön. A boncolása után kiderült, mi okozta a vesztét: 80 műanyag zacskó került elő a gyomrából a BBC beszámolója szerint. A műanyaghulladék több mint 8 kilót tett ki, vagyis a zacskók között valószínűleg sok jóval nagyobb, inkább zsáknak nevezhető darab is volt. A vizsgálat a sok megemészthetetlen műanyag hulladéktól egyszerűen nem tudott táplálkozni.
Mi értelme betiltani a szívószálat?
És mégis mit lehet helyette használni? Egyáltalán, tényleg a műanyag a sátán maga? Megnéztük, mire ez a nagy felhajtás, és mit fogunk tudni használni, ha tényleg egy sor műanyagterméket betilt az EU.
Thaiföld Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb környezetszennyezője, bár a kormány mostanában helyezett kilátásba intézkedéseket a műanyaghulladék mennyiségének visszaszorítására. Ez egybevág a nemzetközi törekvésekkel, az EU éppen most készül arra, hogy egy sok egyszer használatos műanyag termék használatát betiltsa, illetve lebomló, környezetbarát anyagokra cserélje azokat.
A tengerek műanyagszennyezése nagyon komoly probléma, jelenleg a kutatások szerint kb. 150 millió tonna műanyag hulladék úszik az óceánjainkban, ez a mennyiség most évente 8 millióval nő, és előreláthatóan egy évtized alatt meg fog triplázódni. Ez olyan, mintha egy kukásautónyi műanyagot öntenénk az óceánba minden percben. A tengeri szennyeződések 70 százaléka nem lebomló műanyag.
From "index.hu"
Az IKEA a világ összes olyan országában, ahol jelen van, 2020. január elsejétől teljesen kivonja választékából az egyszer használatos műanyag termékeket, írja a cég közleményében. Így a vásárlók nem fognak már olyan termékekkel találkozni, mint az egyszer használatos műanyag szívószálak, tányérok, poharak, evőeszközök, italkeverők, fagyasztótasakok, szemeteszsákok, valamint a műanyaggal bevont papírtányérok és poharak.
Az egyszer használatos, eldobható termékek korlátlan mértékű, valamint természeti erőforrásaink nem megfelelő használata vezet ahhoz, hogy az a környezet, amelyben mindannyian élünk, ilyen nagy fokú szennyeződésnek van kitéve.
– mondta Vladimir Víšek, a cseh-magyar-szlovák régió fenntarthatósági vezetője. IKEA úgy döntött, hogy nem árusít többé olyan egyszer használatos műanyag termékeket, úgymint
- a SODA szívószál,
- a SÖTVATTEN italkeverő,
- a VIFTA italkeverő,
- FÖRNYBAR fagyasztótasak,
- az ISIGA jégkocka-készítő tasak,
- a FÖRSLUTAS szemeteszsák,
- a LURVIG piszokszedő-zacskó,
- valamint a műanyag evőeszközök és italkeverők.
Az áruház bisztrójában és kávézójában a jelenlegi poharakat, evőeszközöket, tálakat, tányérokat és szívószálakat fenntarthatóbb anyagokból készült termékek váltják fel. Az új eldobható termékekben használt összes anyag megújuló forrásból származik.
Az új eldobható termékek esetében az IKEA a szűz fosszilis alapú műanyaggal bevont papírpoharakat olyanokra cseréli le, melyek bevonata fenntarthatóbb, cukornádból származó megújuló műanyagból készült. Ez az első lépés annak érdekében, hogy teljesen beszüntessék a hagyományos műanyag bevonatú poharak használatát.
from index.hu
Az 1990-es évekhez képest hétszer gyorsabban olvad a jég Grönlandon - derült ki a grönlandi jégveszteségről készült eddigi legátfogóbb tanulmányból, amelyet ötven nemzetközi szervezet 96 sarkkutatója állított össze.
Az MTI azt írja, hogy a kutatók 26 különálló tanulmányt elemezve vizsgálták a grönlandi jégtakaró tömegének változását az 1992 és 2018 közötti időszakban, 11 különböző műholdas misszió adatait - egyebek között a jégtakaró térfogatára, súlyára és mozgására vonatkozó méréséket - felhasználva.
A Nature című folyóiratban publikált eredmények szerint Grönland 3,8 ezer milliárd tonna jeget veszített 1992 óta, 10,6 milliméterrel megemelve a globális tengerszintet.
A jégolvadás üteme az évi 33 milliárd tonnáról 254 milliárd tonnára emelkedett az 1990-es évektől az elmúlt évtizedig, ami hétszeres növekedést jelent harminc év alatt
- olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
A Leedsi Egyetem professzora, Andrew Shepherd és a NASA bolygókutató intézetének munkatársa, Erik Ivins által vezetett kutatás az Európai Űrügynökség (ESA) támogatásával készült.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2013-as előrejelzése 60 centiméterben jelöli meg a globális tengerszint-emelkedést 2100-ig, ami azt jelentené, hogy éves szinten 360 millió ember lenne kitéve a part menti áradásoknak.
A mostani mutatók szerint azonban a grönlandi jégtakaró a vártnál jóval gyorsabban olvad, vagyis inkább az IPCC „legdrasztikusabb" forgatókönyvét követi, ami még plusz hét centiméternyi emelkedést jelentene.
A globális tengerszint minden egy centiméternyi emelkedésével világszerte újabb hatmillió ember válik fenyegetetté a part menti áradásokkal szemben. A jelenlegi tendenciát nézve, a grönlandi jégolvadás miatt évente 100 millióan lesznek kitéve az áradásoknak a század végére, vagyis a globális tengerszint teljes emelkedését nézve összesen 400 millióan".
- mondta Shepherd.
A kutatók regionális klímamodelleket alkalmazva mutatták ki, hogy a jégolvadás feléért
a levegő hőmérsékletének emelkedése okozta felszíni olvadás a felelős,
míg a másik feléért a melegedő óceánvíz miatt intenzívebbé vált gleccsermozgás.
forrás:index.hu
A klímaváltozás egyre forróbb téma az egész világban, így Magyarországon is. Hideg és melegrekordok dőlnek meg egyfolytában, környezetvédelmi kampányok váltják egymást, cikkek, tanulmányok sora jelenik meg napról napra, hogy felhívja a figyelmet a problémákra. Az emberek egyre nagyobb részének fontos, hogy környezettudatosan éljen, de ez sokszor nem olyan egyszerű. Ebben a Képbehozóban nekik próbálunk segíteni.
A videó elkészítéséhez nyújtott szakmai segítséget köszönjük a Humusz Szövetségnek.
szerző: index.hu
Annak a hatalmas PET palack áradatnak üzentünk hadat, amely évről évre elárasztja a Tisza-folyót.
Mindenki tudja, hogy a PET palack pompásan úszik a víz színén. Azt már sokkal kevesebben tudják, hogy milyen pompás hajó építhető belőlük. Mi tudjuk, mert megépíthettük a magunk hajóit. Nem is egyet, hanem egy egész flottát. Vízre szálltunk, és több mint száz folyamkilométert hajóztunk velük a Tiszán. Pet Kalózoknak hívjuk magunkat, mert harcban állunk. Annak a hatalmas PET palack áradatnak üzentünk hadat, amely évről évre elárasztja a Tisza-folyót. Utunk során rengeteg italos palackot gyűjtöttünk össze a folyóból, az ártérből, és a Tisza-menti településekről. Hajóinkat és az összegyűjtött szemetet utunk végén bezúztuk, és szelektív hulladékgyűjtőkben helyeztük el, ahol újra felhasználták őket.
Habár a PET Kalózok első támadásai sikeres voltak, a Tisza még nem menekült meg a szennyezéstől. Az újabb árhullám minden évben késő ősszel és kora tavasszal várható. Úgy határoztunk, hogy megismételjük a bravúrt. A Tisza-menti települések segítségével a szemétgyűjtésből, a környezetszennyezés ellen indított harcból szórakoztató-ismeretterjesztő eseményt varázsolunk, és ismét hadat üzenünk a Tiszai szemétáradatnak.
Pet palackok, reszkessetek!
Jövünk!!!
forrás: petkupa.hu
Hivatalosan is elfogadta az egyszer használatos műanyagok betiltását kedden az Európai Unió általános ügyekkel foglalkozó tanácsa, írja az MTI. Az új szabályok megtiltják az olyan eldobható műanyag termékek használatát, amelyek alternatív termékekkel helyettesíthetőek.
2021-től az alábbi műanyag termékek lesznek betiltva az EU-ban:
- egyszer használatos evőeszközök (villák, kések, kanalak és pálcikák),
- egyszer használatos tányérok,
- szívószálak,
- fülpiszkálók,
- léggömbök pálcikái, és
- oxidatív úton lebomló műanyagok, ételtartók és expandált polisztirolból készült poharak.
Az új szabályok a hulladékok újrahasznosításáról is rendelkeznek. Így a tagállamoknak 2029-re a műanyag flakonok 90 százalékát össze kell gyűjteniük, a műanyag palackoknak 2025-re legalább 25 százalékukban, 2030-ra pedig már 30 százalékukban újrahasznosított anyagból kell állniuk.
A tiltás most vált véglegessé, ez volt az utolsó lépése az eljárási folyamatnak.
1-2 éven belül sokkal hasznosabb környezetkímélő csomagolás váltja le a régi műanyagokat.
EVŐESZKÖZÖK
A műanyag evőeszközök gyakran használt eszközök a vendéglátás különböző területein, például gyorséttermekben, kávézókban, büfékben, rendezvényeken és piknikeken. Az alábbiakban részletesen bemutatom a műanyag evőeszközök jellemzőit, felhasználási módjait és előnyeit a vendéglátásban.
Jellemzők
- Anyag: A műanyag evőeszközök általában polipropilénből (PP), polisztirolból (PS) vagy más tartós műanyagokból készülnek, amelyek könnyűek és olcsók.
- Típusok: Tartalmazhat villákat, késeket, kanalakat, valamint speciális evőeszközöket, mint például fagylaltkanalak, kávéskanalak vagy salátás fogók.
- Kialakítás: Sokféle méretben és formában kaphatók, hogy megfeleljenek a különböző ételek és étkezési szituációk igényeinek. Egyes típusok erősebbek és tartósabbak, míg mások egyszer használatosak.
- Szín: Széles színválasztékban elérhetők, beleértve az átlátszó, fehér, fekete és színes változatokat is.
- Csomagolás: Egyedileg csomagolt vagy ömlesztett kiszerelésben is elérhetők, attól függően, hogy milyen felhasználási célra szánják.
Felhasználási módok
- Gyorséttermek és büfék: A műanyag evőeszközök ideálisak gyorséttermekben és büfékben, ahol a gyors kiszolgálás és az egyszerű tisztítás fontos szempont.
- Rendezvények és események: Nagyobb rendezvényeken, például esküvőkön, születésnapi bulikon, fesztiválokon és konferenciákon gyakran használják őket a könnyű kezelhetőség és a higiénia miatt.
- Kávézók és kávéházak: Kávézókban és kávéházakban gyakran használják őket a süteményekhez, desszertekhez és italokhoz.
- Szállítás és elvitel: Az ételszállítás és elvitel során is hasznosak, mivel könnyen csomagolhatók és higiénikusan használhatók.
- Piknikek és szabadtéri étkezések: Piknikek, kempingezések és egyéb szabadtéri étkezések alkalmával a műanyag evőeszközök praktikusak és könnyen szállíthatók.
Előnyök
- Költséghatékonyság: A műanyag evőeszközök olcsóbbak, mint a fém evőeszközök, különösen nagy mennyiségű beszerzés esetén.
- Higiénia: Egyszer használatos műanyag evőeszközök biztosítják a higiénikus étkezést, mivel használat után eldobhatók.
- Könnyű szállítás: Könnyűek és nem törékenyek, így ideálisak szállításra és szabadtéri használatra.
- Időmegtakarítás: Az egyszer használatos evőeszközök csökkentik a mosogatásra fordított időt és munkaerőt, ami különösen hasznos nagyobb rendezvényeken és gyorséttermekben.
- Sokoldalúság: Széles körben alkalmazhatók különböző ételekhez és étkezési helyzetekhez.
A vendéglátásban használt evőeszközök alapvető fontosságúak a vendégélmény szempontjából, hiszen nemcsak a funkcionalitás, hanem az esztétikai megjelenés és a környezeti hatás is fontos szerepet játszik. Az alábbiakban olvashatod a fa és műanyag evőeszközöket, azok jellemzőit, előnyeit és felhasználási módjait.
Fa Evőeszközök
Jellemzők
- Anyag: Természetes faanyagból készülnek, leggyakrabban nyírfából vagy bambuszból.
- Biológiai lebomlás: Teljes mértékben lebomlanak a természetben, így környezetbarát alternatívát jelentenek.
- Design: Természetes, esztétikus megjelenésük van, amely jól illeszkedik a rusztikus vagy öko-barát tematikájú helyekhez.
- Érzés: A fa evőeszközök sima felületűek, de kissé érdesebb tapintásúak lehetnek, mint a műanyag vagy fém társaik.
Előnyök
- Környezetbarát: Mivel természetes anyagból készülnek és biológiailag lebomlanak, kevésbé terhelik a környezetet.
- Fenntarthatóság: Megújuló forrásból származnak, például bambusz, amely gyorsan nő és kevesebb környezeti terhelést jelent.
- Egyszerűség és elegancia: A fa evőeszközök természetes, egyszerű, mégis elegáns megjelenést biztosítanak.
- Biztonság: Nem tartalmaznak káros vegyi anyagokat, amelyek az ételekbe kerülhetnének.
Felhasználási módok
- Rendezvények: Esküvőkön, szabadtéri rendezvényeken, piknikeken, ahol fontos a környezetbarát megoldás.
- Gyorséttermek: Egyszer használatos evőeszközként, különösen azokban az éttermekben, amelyek hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra.
- Street food: Különböző utcai ételek fogyasztásához, ahol gyors és kényelmes megoldást igényelnek.